مشاهیر و چهره های ماندگار دره اترک

زندگینامه مشاهیر ، چهره های سرشناس . تلفظ درست کلمه ارد در لغت نامه دهخدا . زندگینامه حکیم فرزانه . عکس نوشته ارد حکیم . بزرگترین فیلسوف ایران . یکی از حکیمان و دانشمندان معروف ایرانی . سخنان ارد بزرگ رهپو . جملات زیبا درموردموفقیت . 10,658,862

علا الدین افشار

یکشنبه 7 تیر‌ماه سال 1394 10:00 ب.ظ چاپ

استاد علا الدین افشار یکی دیگر از مشاهیر دره اترک است


زندگینامه:
علاء الدین افشار شاعر و هنرمند معاصر قوچانی در سال 1300 ش. در قوچان دیده به جهان گشود. پدرش علی اکبر افشار معروف به مدیر دیوان و مادرش بی بی آغا قریشی شاعره گمنام و با ذوق قوچان بود.

علاء الدین از دوران کودکی علاقه ای وافر به شعر و هنر خطاطی داشت. خط را نزد پدر فرا گرفت و بعد از پایان تحصیلات ابتدایی وارد دبیرستان شد و بعدها به خاطر خوشنویسی و خوش خطی به استخدام اداره دارایی درآمد. از آن جا به فرمانداری (وزارت کشور) منتقل شد و در فرمانداری در سمتهای مختلف خدمت نمود. به خاطر مبارزه با رشوه خوراری و مفاسد اداری آن زمان به شهرهای سرخس، تهران و بیجار کردستان تبعید شد. زمانی که در بیجار به عنوان شهردار خدمت می کرد، دوری از وطن و فراق امام رضا (ع) باعث می شد که خود را با اشعارش تسکین دهد.

استاد افشار در سال 1347 ش. به مشهد منتقل شد و آن جا ساکن گردید. او در حال حاضر از صاحب منصبان بازنشسته وزارت کشور است که در کتابخانه مرکزی آستان قدس مشغول به کار است. دیوان شعری که با خط زیبای خود نگاشته هنوز به چاپ نرسیده است. استاد افشار دارای فضایل اخلاقی و هنری چندی است. نگارنده آثار نقاشی و خطاطی و اشعار و آثار خطی او را در منزلش از نزدیک مشاهده کرده و اخیراً نیز آستان قدس از تمام آثارش میکروفیلم تهیه نموده است. امید است که بزودی آثار استاد افشار شاعر و هنرمند گرانقدر قوچانی به چاپ برسد.


آثار:

1ـ آثار یک عمر طی شده ، خطی، سال تحریر 1321 ش. 2ـ گنجینه افشار ، به نظم، خطی، سال تحریر مشخص نیست. 3ـ خاطرات من، جلد 1 و 2 خطی، سال تحریر 1323ش. 4ـ میهمانان حجاز، خطی، سال تحریر 1327ش. 5ـ زمزمه ها (شعر)، خطی، سال تحریر 1330ش. 6ـ ناله ها (شعر) ، خطی، سال تحریر 1339ش. 7ـ ترانه ها (شعر)،خطی 8ـ نغمه ها (شعر)خطی 9ـ یادواره، به نظم 10ـ یادنامه، به نظم 11ـ مدایح الرضویه، (جنات النعیم) ، به نظم 12ـ سفرنامه های حج، در سه جلد 13ـ مناقب الشریفه، به نظم 14ـ بوستان افشار، به نظم 15ـ شمس الشموس، به نظم 16ـ انیس النفوس، به نظم 17ـ گلشن افشار(هنرمندان آستان قدس) 18ـ ارمغان افشار، به نظم ـ (نقاشی و تذهیب) 19ـ آلبومهای هنری، خط و نقاشی و شعر، 8 جلد.


علاء الدین افشار علاوه بر دیوان شعری به نام افسانه من دارای آثار متعدد دیگری هستم.


زندگینامه دیگر مشاهیر دره زیبای اترک :

نظرات (2)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل (پنهان میماند) :
وب/وبلاگ :
متن نظر :
mahtab.af
عالی بود.خدا رحمت کنه پدربزرگ عزیزم رو.حضورشون واقعا لازم بود.جاشون خالی
امتیاز: 0 0
پاسخ:
روانشان شاد
ایسنا
عالی بود ممنون
امتیاز: 0 0