مشاهیر و چهره های ماندگار دره اترک

زندگینامه مشاهیر ، چهره های سرشناس . تلفظ درست کلمه ارد در لغت نامه دهخدا . زندگینامه حکیم فرزانه . عکس نوشته ارد حکیم . بزرگترین فیلسوف ایران . یکی از حکیمان و دانشمندان معروف ایرانی . سخنان ارد بزرگ رهپو . جملات زیبا درموردموفقیت . 10,658,862

حسین صادقی

دوشنبه 8 تیر‌ماه سال 1394 02:13 ق.ظ چاپ
پروفسور حسین صادقی یکی دیگر از مشاهیر دره اترک است

زندگینامه:
پروفسور حسین صادقی در 1308 شمسی در قریه چکنه سفلی مرکز بخش سرولایت به دنیا آمد. پدرش میرزا حسن صادقی معروف به مدیر خود از معلومات حوزوی بهره مند بود و مدتها از محضر میرزا جلال الدین ـ از مشاهیر آن عصر و آن خطه ـ در قریه فشائی که در آن زمان دار العلم بخش سرولایت بود، بهره برده بود. پدر بزرگ پروفسور صادقی میرزا حسین منشی نام داشت و خود از مستوفیان و خوشنویسان کم نظیر بود که علاوه بر شغل دیوانی چهار جلد قرآن به خطی زیبای نوشته بود که هم اکنون دست فرزندانش به یادگار مانده است.

این میرزا حسین منشی بر اثر اشتیاق زاید الوصفی که به تحصیل فرزندش میرزا حسن داشت او را در قوچان به تنها مدرسه ملی آن ایام گذاشت میرزا حسن پس از فراغت از تحصیل مدرسه، مدتی را هم نزدیک یک فرانسوی که وابسته بازرگانی فرانسه بود به ماهی دو توکان آن زمان کار کرد و زبان فرانسه را نیز فراگرفت سپس به تحصیل حوزه در مدرسه عوضیه مشغول گردید.

پرفسور صادقی پس از اتمام تحصیلات ابتدایی به قوچان نزد پدرش رفت و سیکل اول را در آن جا گذراند سپس برای ادامه تحصیل به مشهد رفت و در دبیرستان شاهرضای سایق تا اخذ دیپلم کامل در همان دبیرستان درس خواند. ناگفته نمایند که ایشان از کلاس اول ابتدایی تا اخذ دیپلم شاگرد اول بود و نه تنها در تحصیل که در ورزش و اخلاق نیز نمونه بود. در سال 1328 هم که دولت ایران برای تدریس در دانشکده های پزشکی که ـ کم کم در مراکز استانها پا می گرفت ـ مسابقه ای در سطح کشور برگزار نمود، در میان بیست نفر مورد نیاز باز هم ایشان پیشتاز و نمونه بود.

نامبرده با بورسیه دولت عازم سویس شد و در شهر لوزان مشغول تحصیل در رشته پزشکی گردید تا این که موفق به اخذ تخصص در جراحی گردید. در آن موقع جراحی در امریکا پیشرفته تر و حدس و گمانهایی نیز در مورد جراحی قلب زده می شد. ایشان از سویس راهی امریکا شد و مدت پنج سال برای فوق تخصص و مطالعه در آن دیار ماند. با این که در آن زمان دولت امریکا حاضر شده بود سالیانه صد هزار دلار به علاوه منزل و سایر خدمات در اختیارش بگذارد و قبول نکرد و به سویس مراجعت نمود. در این بین پدر ایشان که بسیار مایل بوده فرزندش به ایران بیاید و در مشهد به مردم خدمت نماید به سویس رفت. با هم به ایران برگشتند، اما در وظن هر چه دید کارشکنی و حسادت بود. امریکایها که در آن زمان در مشهد بیمارستانی داشتند به سراغش آمده و یک ساله با حقوق مکفی با او قرارداد بستند. اما دکتر صادقی که با آرمانی مقدس به مملکت آمده بود و جز ناملایمات در وطن خود چیزی ندید بناچار یک سال بعد راهی سویس شد و به معاونت پروفسور هان رئیس بخش جراحی بیمارستان منصوب و مشغول کار شد. پس از دو سال تجربه و کار فوق العاده و با ارزش به درجه رفیع پروفسوری نایل و در کرسی ریاست جراحی مشغول کار شد.

در ابتدای تعویض قلب انسان که پروفسور بارنارد دست به کارهایی زد پروفسور صادقی اعلام نمود که هنوز مشکلاتی بر سر راه عمل پیوند وجود دارد که تا آن مشکلات مرتفه نشده عمل پیوند موفقیت آمیز نخواهد بود ،  همان گونه هم شد، ولی بسیار اتفاق افتاده که همزمان عمل پیوند قلب و ریه در آن واحد به دست توانای ایشان انجام گرفته و نگرانی هم در پی نداشته است. تا همین اواخر استادی کرسی قلب اروپا در اختیار پروفسور صادقی بود.

ایشان در حال حاضر در مشهد هستند و همین بس که بسیاری از سران ممالک از اقصی نقاط دنیا به ایشان رو می آورند.

ضمناً شهرت صادقی در این خانواده، در ارتباط با صادق بیک جد بزرگ آنهاست که از سرداران و محارم نادرشاه افشار بوده است . این سردار رشید به این دلیل که حاضر نشد با قاتلان و مخالفان نادر همراهی کند خد نیز قربانی این فتنه شد و در همان شب به قتل رسید.

کتاب مشاهیر و رجال قوچانزندگینامه دیگر مشاهیر دره زیبای اترک :


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل (پنهان میماند) :
وب/وبلاگ :
متن نظر :