مشاهیر و چهره های ماندگار دره اترک

زندگینامه مشاهیر ، چهره های سرشناس . تلفظ درست کلمه ارد در لغت نامه دهخدا . زندگینامه حکیم فرزانه . عکس نوشته ارد حکیم . بزرگترین فیلسوف ایران . یکی از حکیمان و دانشمندان معروف ایرانی . سخنان ارد بزرگ رهپو . جملات زیبا درموردموفقیت . 10,658,862

مهران صدرالسادات

دوشنبه 8 تیر‌ماه سال 1394 02:28 ق.ظ چاپ
استاد مهران صدرالسادات یکی دیگر از مشاهیر دره اترک می باشد


زندگینامه:
مهران صدرالسادات فرزند حبیب الله در دوم اردیبهشت 1329 در قوچان دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در همان شهر گذراند و از دبیرستان امیرکبیر قوچان در رشته طبیعی (قدیم) دیپلم گرفت، سپس به عنوان سپاهی دانش به مدت دو سال در یکی از روستاهای ساوجبلاغ کرج معلمی کرد. پس از خاتمه دوره سربازی با حمایت مالی پدر به ایتالیا رفت. او علی زغم این که می توانست در رشته های مهندسی و پزشکی بدون منع کنکور تحصیل کند، اما رشته هنر و نقاشی را انتخاب کرد. در واقع قصد او از مسافرت به ایتالیا آشنایی با مشاهیر هنر و آثار هنرمندان بزرگ نقاش بود.

او از دانشگاه هنر «رم» در رشته نقاشی فارغ التحصیل شد و در مدت پنج سال اقامت خود در ایتالیا و مسافرت به کشورهای دیگر اروپایی با آثار بسیار ارزشمند هنری از ادوار مختلف تاریخی آشنا شد و از موزه ها و آثار هنرمندان بازدید کرد و توانست تجارت هنری محیطهای مختلف را مطالعه و بررسی کند.

پس از طی این دوره، در مقوله اجرایی، هنر معاصر محیط غرب نمی توانست چیز تازه ای به او بیاموزد و موضوعات محیطی و فرهنگی آن جا روح او را ارضاء نمی کرد، بدین رو به ایران مراجعت کرد. او عقیده داشت که عنوان موضوعات ایرانی را از راه دور مصور نمودن مانند خواب و خیال به ایران نگاه کردن است؛ بلکه باید در خود محیط بود و از نزدیک الهام و تاثیرات هنری را با لمس واقعی به کار برد، به دور از مهجور بودن هنر نقاشی و هنر منزوی شدن در این عالم او در هنر نقاشی به شیوه های فردی و مستقلی دست یافته و در میان رویدادهای اجتماعی با بدایع تصویری خالصترین احساسات هنری خود را به تصویر می کشد. شیوه های اجرایی او در هنر هر چند گاه تغییر می کند و چون نمی خواهد کارهایش تکراری و فاقد خلاقیت و ابتکار هنری باشد، هر زمان به سبک و شیوه ای مستقل و جدید روی می آورد. او به هنرهای جهانی می اندیشد و پیشرو و همسو با تحولات هنری معاصر تلاش می کند.

یکی از کارهای بسیار زیبای او سرح جلد کتاب المعجم الاحصائی نوشته دکتر محمود روحانی است که با خط کوفی طاحی و نقاشی شده است.

او علاوه بر کار هنری، 20 سال است که در زمینه تدریس هنر طراحی، نقاشی ، رنگ شناسی، تاریخ و هنر و گرافیک در مراکز مختلف آموزشی به مدت که فعالیت می کند؛ از جمله در هنرستان هنرهای تجسمی ، هنرستان هنرهای سنتی و اسلامی آستان قدس و مراکز تربیت معلم مشهد به عنوان مدرس هنر و در سمت مدیر هنر بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس و در حال حاضر در سمت کارشناس مسؤول هنرهای تجسمی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان به کار مشغول است. در زمینه هنر مقالات و تالیفاتی انجام داده که برخی از آنها به چاپ رسیده است.


آثار:
1 ـ یکصد طرح از انتشارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان 2ـ گل و بوته در هنر اسلامی، از انتشارات بنیاد پژوهشهای اسلامی 3- هنر نوین و هنر دوران اسلامی، (مقایسه تطبیقی و تحلیل نظری) 4ـ زشتی و زیبایی در هنر شهر 5ـ حرکت در هنر دوران اسلامی 6ـ هاله نور مقدس 7ـ زیارت و سیاحت در مشهد مقدس 8- بیا قصه ببینیم 9ـ مقاله «حجاب در هنرهای تجسمی» که در مجله هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان سراسر کشور به چاپ رسیده است.


زندگینامه دیگر مشاهیر دره زیبای اترک :نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل (پنهان میماند) :
وب/وبلاگ :
متن نظر :